Wznowienie badań po przerwie spowodowanej pandemią

Po 3 miesiącach przerwy (i niemożności prowadzenia badań na uniwersytecie) mogliśmy wznowić badania naukowe, więc ruszył dalej także nasz projekt. W związku z tym mieliśmy między 22.06 a 13.07 prawdziwy „maraton”, bo wykonaliśmy badania behawioralne i fMRI aż 22 ochotników. Do pracowni przyjechali ze swoimi mamami: Ola, Lena, Daniel, Mikołaj, Wiktor, Kacper, Zuzia, Łukasz, Franek, Lenka, Dominik, Jurek, Kuba, Maja, Halinka, Marysia, Hania, Antosia, Marcin i trzech Filipów! Większość z nich (21) to dzieci włączone do projektu jako tzw. grupa kontrolna. Udział takich uczestników jest niezwykle ważny w badaniach takich jak nasze, ponieważ pozwalają – w tym przypadku – odnieść wyniki uzyskane przez dzieci z ryzykiem dyskalkulii do wyników dzieci, które takich trudności z nie mają. Wszystko przebiegło bez zakłóceń. No może z jednym wyjątkiem, kiedy jeden z ciekawskich uczestników w trakcie skaningu mózgu nacisnął alarmową gruszkę, a na pytanie dr Wypych co się stało, odparł „nic, chciałem zobaczyć jak to działa!” 🙂 Dzięki wszystkim dzieciom, które dotychczas wzięły udział w naszym projekcie (to już ponad 40-osobowa grupa!), zarówno tym z trudnościami w matematyce jak i tym bez trudności, możemy przystąpić do pierwszego etapu analiz danych behawioralnych i fMRI. Będzie to porównanie wykonania zadań oraz struktury i organizacji funkcjonalnej mózgu obu podgrup ochotników. Jesteśmy bardzo ciekawi wyników. Dziękujemy wszystkim dzieciakom za udział i wspaniałą współpracę.

« z 2 »