Pierwsze badania pilotażowe fMRI za nami

Po zaprogramowaniu bodźców do zadań eksperymentalnych, które będą wykonywali nasi badani w skanerze MRI, przyszedł czas, aby przetestować procedurę badawczą w badaniach pilotażowych. Pierwszymi „oblatywaczami” metody badania są dorośli ochotnicy, którzy wykonują w skanerze (podczas sekwencji funkcjonalnej) takie samo zadanie, które później będą wykonywać dzieci uczestniczące w projekcie. Celem takich pilotaży jest między innymi, poza przetestowaniem zadań eksperymentalnych, wychwycenie wszelkich ewentualnych niespodzianek technicznych, które mogłyby stanąć na drodze do uzyskania wartościowych danych. Po przeprowadzeniu badań pilotażowych zostanie wykonana analiza pierwszych uzyskanych w ten sposób danych neuroobrazowych, jak również czasu i poprawności reakcji uczestników (danych behawioralnych). To pozwoli skorygować ewentualne ostatnie luki metodologiczne, ale też zestawić uzyskane wzorce aktywacji mózgu (zarejestrowane podczas wykonywania zadania eksperymentalnego) z tym, co wiemy z dotychczasowych badań publikowanych na świecie. Pierwszymi ochotnikami byli oczywiście studenci z naszego zespołu, Marta Szymańska i Jakub Słupczewski. Wkrótce badania pilotażowe zostaną wykonane z udziałem 3 kolejnych osób dorosłych, zanim przeprowadzimy podobne badania wstępne z dziećmi. Z niecierpliwością oczekujemy na pierwsze wyniki analiz!